مدیر طراحی و بهسازی محیط شهری شهرداری مشهد از بهسازی 28 خیابان و معبر اصلی شهر مشهد توسط ستاد بهساز خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از واحد روابط عمومی شهرداری مشهد، حسین برلیانی با اشاره به مناسب‌سازی محیط‌های شهری با هدف استفاده مطلوب تمام شهروندان اظهار داشت: در سطح مناطق سیزده‌گانه مشهد تمام فعالیت‌های ستاد بهساز شهرداری مشهد با توجه به اولویت‌ها و ضرورت‌های جانبازان، معلولان و نابینایان صورت می‌پذیرد.
مدیر طراحی و بهسازی محیط شهری شهرداری مشهد از بهسازی 28 خیابان و معبر اصلی شهر مشهد توسط ستاد بهساز خبر داد و گفت: ستاد بهساز تاکنون به صورت جهادی با هدف بهبود سیما و منظر شهری به بازسازی بیش از 130 هزار متر مربع از پیاده‌روهای مشهد پرداخته است که در عرصه بهسازی معابر در کشور پیشگام شناخته شده است.
وی با تاکید بر اینکه، تمام فعالیت‌های سازمان بهساز با نظارت کارشناس بهزیستی انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: همسطح‌سازی معابر و ایجاد رمپ(پل شیب دار) در راستای آسان‌سازی حرکتی مستقل و امن برای جانبازان، معلولان و افراد مسن از جمله اقداماتی است که در ستاد بهساز، صورت گرفته است.
وی بیان داشت: 95 هزار و 334 متر طول، لاین بساوایی (برای تسهیل عبور و مرور نابینایان) مورد طراحی قرار گرفته است که از این مقدار 17 هزار و 990 متر طول تاکنون اجرایی شده است.
وی با تاکید بر وظیفه این سازمان برای مناسب‌سازی محیط‌های شهری با هدف استفاده تمام شهروندان (به‌ویژه معلولان) افزود: در پروژه‌های جدید بهسازی، نیازهای متفاوت ورودی مساجد در طرح‌ها کاملا بررسی می‌گردد و با در نظر گرفتن همه جوانب به‌ویژه نیاز معلولان اجرا می‌شود.
قائم‌مقام ستاد بهساز شهرداری مشهد با بیان اینکه 90 محور از پیاده‌روهای شهر مشهد در طی فعالیت این ستاد، طراحی شده است، اظهار داشت: با توجه به تغییرات گستره شهر مشهد، نیاز به تعریض پیاده‌روها در سال‌های آتی امری اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد، از این رو تسریع در اجرای پروژه‌های آماده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، تا علاوه بر خدمت به زائران و مجاوران حضرت علی‌بن موسی الرضا(ع)‌، شاهد تاثیرات مثبت و بهینه این طرح‌ها در فضاهای شهری قبل از اتمام کارایی مناسب آنها باشیم.
وی یکی از مولفه‌های اصلی طرح بهساز را جذب گسترده دانشجویان معماری و شهرسازی، آموزش و بکارگیری آنان در طراحی پروژه‌‎های شهری عنوان کرد و ادامه داد: طرح بهساز از نخستین سال فعالیت خود، در اواخر خرداد ماه هرسال با اطلاع‌رسانی گسترده‌ای در سطح دانشگاه‌های سراسر شهر به فراخوان می‌پردازد که طی آن 138 گروه متقاضی متشکل از متخصصین معماری‌، شهرسازی و عمران برای ثبت‌نام پروژه‌های طرح بهساز 1و2 اقدام کردند.
مدیر طراحی و بهسازی محیط شهری تصریح کرد: این فراخوان در طرح بهساز 3 به صورت کشوری در سطح دانشگاه‌ها و سازمان‎های نظام مهندسی و شهرداری‌های مراکز استان انجام پذیرفت که در نهایت 253 تیم متخصص اعلام آمادگی کردند که در نهایت 25 گروه به طراحی 164 هزار494 متر مربع پرداختند.
برلیانی با اشاره به نحوه انتخاب محورهای اجرایی گفت: معابر دارای اولویت از سوی مناطق به ستاد معرفی و با بررسی معاونت فنی، برای طراحی و اجرا در دستور کار قرار می‌گیرد.
وی فازبندی پروژه‌ها برای تسریع در اجرا را مورد توجه قرار داد و افزود: با پایان یافتن هر مرحله فاز بعد آغاز، تا از تداخل کنده کاری‌ها، در عرض طولانی یک پروژه جلوگیری شود. همچنین همزمان تست تراکم برای زیرسازی، مقاومت مصالح و درصد ماندگاری آن نیز مورد آزمایش قرار می‌گیرد.
وی افزود: بهبود و ارتقای کیفیت سیما و منظرشهری، رضایت‎مندی شهروندان و تربیت متخصصین مورد نیاز پروژه‌های شهرداری مشهد با حداقل هزینه و بالاترین کیفیت از جمله اهداف ستاد بهساز است.