سهم 50 درصدی حمل‌ونقل عمومی در جابه‌جایی‌های پایتخت

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار تهران گفت:

سهم حمل ونقل عمومی از سفرهای شهری در پایتخت به بیش از 50 درصد افزایش یافته است. سید جعفر تشکری هاشمی با بیان اینکه امروز بیش از 50 درصد تردد‌ها در سطح شهر تهران توسط حمل‌ونقل عمومی صورت می‌گیرد، گفت: درحالی‌که سهم حمل‌ونقل عمومی در مجموع سفرها قابل توجه است، باید پرسید چه میزان از معابر ما به حمل‌ونقل عمومی اختصاص یافته و چند درصد از ظرفیت معابر در اختیار خودروهای شخصی قراردارد؟ وی تاکید کرد: توسعه خطوط مترو و بی‌آرتی، ایجاد پیاده راه‌ها و ایجاد مسیرهای دوچرخه سواری از اصلی‌ترین برنامه‌های در دستور کار است تا بتوانیم طبق طرح جامع، سهم حمل و نقل عمومی را تا مرز 70درصد افزایش دهیم.

تشکری هاشمی افزود: تا چند سال گذشته، اتوبوسرانی در جابه‌جایی‌های شهری سهم 17 تا 18 درصدی داشته که ضمن ارتقای کیفی ناوگان این سهم به 22 درصد افزایش یافته است و مجموعه مترو نیز از کل جابه‌جایی‌ها 4.5درصد سهم داشته که این سهم‌اکنون به حدود 9 درصد رسیده است. معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار تهران از ایجاد 360 کیلومتر خط دوچرخه سواری در پایتخت خبر داد و گفت: خطوط دوچرخه‌سواری در 10‌منطقه راه‌اندازی شده است.

تشکری هاشمی با اشاره به اینکه برای توسعه و ترویج استفاده از دوچرخه در سفرهای شهری، در حوزه زیرساخت‌ها با مشکلات بسیاری روبه‌رو بودیم، گفت: این مشکلات تا حدودی برطرف شده است و امیدوارم تا پایان سال اقدامات گسترده‌تری در حوزه دوچرخه سواری در پایتخت انجام شود. وی ادامه داد: در طرح جامع حمل‌ونقل و ترافیک، احداث حدود 360کیلومتر خط دوچرخه‌سواری پیش‌بینی شده اما ما خود را محدود به خطوط ویژه نمی‌کنیم و جاهایی که امکان جداسازی مسیر نباشد، مسیرهای عبور دوچرخه را با علائم و نشانه‌ها جداسازی می‌کنیم.

 

منبع