شهر مارسي،‌ امكانات و تسهيلات ورزشي متعددي دارد و شهروندان آنجا به ورزش‌هاي مختلف با توجه به علاقه خود مي‌پردازند. وقتي از ورزش مارسي سخن به ميان مي‌آيد، ذهن خيلي‌ها به المپيك مارسي معطوف مي‌شود.

تيم فوتبال المپيك مارسي، يكي از معروف‌ترين و موفق‌ترين تيم‌هاي فرانسه است. مارسي تنها تيم فرانسوي‌اي است كه قهرمان جام باشگاه‌هاي اروپا شده است؛ اما جدا از فوتبال، در مارسي ورزش‌هايي چون قايقراني، شنا، دووميداني،‌ گلف و دوچرخه‌سواري رونق دارد.

مارسي داراي مسيرهايي براي دوچرخه‌سواري است. در سفر به مارسي مي‌توانيد دوچرخه كرايه كنيد و به گشت و گذار در مركز شهر بپردازيد و راحت به تماشاي ديدني‌هاي شهر برويد. از آنجا كه فرانسه يكي از كانون‌هاي دوچرخه‌سواري حرفه‌اي و قهرماني در اروپاست، برخي از جوانان شهر در رشته دوچرخه‌سواري حرفه‌اي فعاليت مي‌كنند؛ اما شمار كساني هم كه به طور تفريحي و گردشي دوچرخه‌سواري مي‌كنند، بسيار زياد است. شماري از گردشگران با شركت در تورهاي دوچرخه‌سواري از شهرهاي ديگر فرانسه به مارسي مي‌روند يا از آنجا سفري چندروزه را به جايي ديگر آغاز مي‌كنند.

نگاهي به تاريخ ورزش شهر مارسي نشان مي‌دهد كه از يك قرن پيش، افراد علاقه‌مندي با دوچرخه‌ به مارسي سفر كرده‌اند.

مثلا زني به نام «آني لوندون دري» (Londondery) كه مادر 3 فرزند بود، در 25 ژوئن 1894 از مقابل خانه‌اش در ايالت ماساچوست آمريكا در برابر حدود 500 نفر از اقوام، بستگان، ‌دوستان و همسايگانش سوار دوچرخه 20 كيلويي‌اش شد و سفر دور دنيايش با دوچرخه را آغاز كرد.

اولين مرحله از دوچرخه‌سواري حماسي‌اش در خارج از كشور ، از پاريس به مارسي بود. او در زمستان 1894 به مارسي رسيد. امروزه به ياد آن زن، در همان مسير برنامه‌هاي تور دوچرخه‌سواري پاريس ــ مارسي اجرا مي‌شود.

در مارسي، قايقراني از ورزش‌هاي محبوب است. علاوه بر قايقراني بادباني كه به علت شرايط آب و هوايي مارسي ،‌ در آنجا رونق دارد، دوستداران ورزش قايقراني به طور گسترده از قايق‌هاي پارويي استفاده مي‌كنند. بعضي‌ها هدفشان گردش و تفريح با قايق و عده‌اي هم ورزشكاران حرفه‌اي‌اند.

شوراي ورزش دوست شهر

در شهر مارسي، شوراي اين شهر امكانات و تاسيسات ورزشي زيادي دارد كه در دسترس علاقه‌مندان قرار مي‌دهد. د‌ه‌ها سالن سرپوشيده و استخر بزرگ و مجهز، اين امكان را براي شهروندان مارسي فراهم آورده تا به انواع ورزش‌هاي سالني بپردازند و در جاهاي مختلف شهر به استخر شنا دسترسي داشته باشند.

در مارسي، زمين‌هاي تنيس متعددي وجود دارد كه زمينه را براي گرايش كودكان و نوجوانان به ورزش تنيس فراهم كرده است. آنها زير نظر مربيان باتجربه، اين ورزش را فرامي‌گيرند. در مارسي هرساله چند مسابقه بين‌المللي تنيس برگزار مي‌شود كه معتبرترين آنها مسابقات آزاد مارسي است.

شهر مارسي داراي 3 ميدان بزرگ و زيباي گلف است كه چشم‌اندازي تماشايي با كوه‌ها و تپه‌هاي نزديك شهر دارند. يكي از آنها لاسالت (La salett)‌ نام دارد كه فاصله آن تا بندر كهنه شهر، فقط 10 دقيقه است. از فرودگاه و راه‌آهن شهر، اتوبوس شما را در 30 دقيقه به اين ميدان گلف مي‌رساند. اطراف ميدان را درختان انبوه پوشانده و مكاني مطلوبي براي گلف‌بازان حرفه‌اي و حتي تازه‌كارها فراهم كرده است.

رستوران اين زمين گلف مشهور است و انواع غذاهاي فرانسوي و غيرفرانسوي را به مشتريان عرضه مي‌كند.
زمين‌هاي گلف مارسي، روزهاي تعطيل، پذيراي صدها علاقه‌مند ورزش گلف است.

 

سايت منبع

فرستنده: ره آسا دیاموند