ژاك آنكتيل- Jacques Anquetil

“ژاك آنكتيل” متولد 8 ژانويه 1934 و متوفي در تاريخ 18 نوامبر 1987 مي‌باشد و به هنگام مرگ فقط 53 سال سن داشت.

“آنكتيل” موفق‌ترين و برجسته‌ترين دوچرخه سوار چند مرحله‌اي و تايم تريل دوران خويش بود و اولين كسي بود كه موفق به پنج پيروزي در “توردوفرانس” گرديد.

“آنكتيل” همچنين اولين دوچرخه سواري بود كه موفق به پيروزي در هر سه گراندتور”توردوفرانس” 5 بار، “جيروي ايتاليا 2” بار و “وولتاي اسپانيا” 1 بار گرديد.
مجموع هشت پيروزي او را بعد از “ادي مركس” (11 پيروزي)،” برنارهينو” (10 پيروزي) در رده سوم برترين دوچرخه سواران جهان قرار مي‌دهد. علاوه بر اينها “آنكتيل” يكبار عنوان سوم “توردوفرانس” و دوبار عنوان دوم به همراه دوبار سومي در” جيروي ايتاليا” كسب كرده است.
“آنكتيل” در مسابقات دوگانه “توردوفرانس ـ وولتا اسپانيا” در 1963 به عنوان اولين دوچرخه سواري كه قادر به اين كار شد و دوگانه “جيروي ايتاليا ـ توردوفرانس” را در 1964 به عنوان سومين دوچرخه سوار بعد از “فائوستو كوپي” ايتاليايي پيروز شد.


“آنكتيل” پيروزي يكي از كلاسيكهاي پنجگانه بزرگ “لي‌یژ ـ باستون ـ لي‌يژ” را در كارنامه حرفه‌اي خود ثبت كرده است علاوه بر اين او كلاسيك “خنت ـ وولههم” ((Gent – Wevelhem را نيز فتح كرده است.
در مسابقات جاده قهرماني جهان او يكبار مقام دوم و يكبار نيز مقام پنجم را کسب کرد. “آنكتيل” معتبرترين تايم تريل سال “گراندپري ملل” Grand Prix des Nations) را با 9 بار در كارنامه دارد. اولين پيروزي او در نوزده سالگي و در 1953 و آخرين آن در 1966 در 32 سالگي صورت گرفت. “آنكتيل” ركورد جالب 200 پيروزي را در بخش جاده در دوران حرفه‌اي خود ثبت كرده است. “آنكتيل” اظهار داشت كه هدف يگانه او از دوچرخه‌سواري كسب درآمد بوده است و او اهداف خود را براي حداكثر سازي ارزش با دقت انتخاب مي‌كرد.
در اوج دوران حرفه‌اي‌اش، عموم فرانسوي‌ها او را مانند يك ماشين بدون روح و احساس، مي‌پنداشتند و اغلب طرف رقباي بازنده او را مي‌گرفتند نظير “ريموند پوليدور” (Raymond Poulidor )كه به او لقب “نايب قهرمان ابدي” Eternal Second)) داده بودند.

محبوبيت “ژاك” آنچنان كه «بايد باشد» نبود و اين موضوع به دليل اين بود كه عموم مردم تلقي دوستانه‌اي از او نداشتند. تصور غالب اين بود كه پيروزيهاي او در ساله تخصصش در تايم تريل بدست مي‌آيد و نه لزوماً در سايه شجاعت كافي براي انجام كارهاي دشوار.
در “توردوفرانس” 1964 و در روز استراحت در “آندورا” آنكتيل در يك ضيافت كباب بره شركت نمود اين در حالي بود كه ديگر دوچرخه سواران براي دوچرخه‌سواري تفريحي و يك روز استراحت بيرون رفته بودند. روز بعد “ژاك” در اولين صعود ناموفق بود و با چهار دقيقه اختلاف پشت سر پيشتازان مرحله قرار گرفت.
تنها بعد از نوشيدن بطري آب ـ كه باعث مي‌شد مشكلات معده وي تخفيف يابد ـ اين امر به او اجازه داد تا بعد از يك فرار قابل ملاحظه مجدداً به دسته” ليدرها” بپيوندد. سپس در تور همان سال و در راه صعود به مرحله مهم كوهستاني” پوي دو دوم” (Puy de dom) “آنكتيل” و “پوليدور” مجادله سختي داشتند.

به طور طبيعي “پوليدور” سربالا روي بسيار بهتري نسبت به “آنكتيل” بود. اين موضوع وبا در نظر گرفتن آخرين صعود مهم در تور در حاليكه “آنكتيل” به سختي برتري يك دقيقه‌اي نسبت به “پوليدور” داشت، “آنكتيل” به “پوليدور” بلوف زد و شانه به شانه او راند.
“آنكتيل” در حال مسابقه با سربالاي رو بهتري بود كه با هر پدال بيشتر مشخص مي‌شد. “آنكتيل” در نهايت جا ماند و “پوليدور” به سختي با چهل ثانيه برنده شد.
تنها مرحله تعيين كننده نتيجه نهايي در مسابقه يك مرحله تايم تريل بود كه به آساني توسط “آنكتيل” فتح شد و او موفق شد تا برتري خود نسبت به “پوليدور” را به 55 ثانيه افزايش دهد.

“آنكتيل” در 1969 در سن 35 سالگي از دوچرخه‌سواري بازنشسته شد و به دليل سرطان معده در هيجدهم نوامبر 1987 درگذشت. “آنكتيل” و “پوليدور” در نهايت دوستان خوبي شدند و آن زماني بود كه “پوليدور” به ملاقات “آنكتيل” كه حال عمومي او رو به وخامت بود، رفت.
“آنكتيل” به “پوليدور” گفت كه او احتمالاً «باز هم دوم خواهد شد» و روز بعد درگذشت.

ترجمه وگرد آوری : علی اکبر عبدل زاده