بسیاری از ورزشکاران عقیده دارند که غذای قبل از مسابقه مهمترین وعده غذایی است که باعث بالا بردن توان ورزشی ورزشکار می شود، اما باید بدانیم که غذایی که در طول هفته های تمرین و در طول مسابقه می خوریم، هم اهمیت زیادی دارد.

غذای قبل از مسابقه باید دارای مقدار مناسب ربوهیدرات و مایعات باشد.چه وقت بخوریم؟غذایی که قبل از مسابقه می خوریم در صورتی مفید خواهد بود که هضم و جذب شده باشد. یعنی شما باید بین مصرف وعده غذایی و انجام مسابقه فاصله ای ایجاد کنید. زمان هضم غذا نیز بستگی به نوع غذای مصرفی دارد. معمولا غذاهای پر چرب و پر پروتئین و فیبرها به زمان بیشتری برای هضم شدن نیاز دارند و باعث ایجاد ناراحتی در معده و دستگاه گوارش در طول مسابقه می شوند.

همچنین غذای حجیم نیز نسبت به غذاهای کم حجم زمان بیشتری نیاز دارد. بطور کلی بهترین فاصله زمانی بین صرف غذای اصلی قبل از مسابقه 3-4 ساعت است. همچنین می توانید یک میان وعده نیز 1-2 ساعت قبل از شروع داشته باشید.چه باید بخوریم؟غذای قبل از مسابقه باید حاوی کربوهیدرات باشد. کم چرب بوده و مقدار فیبر آن هم در حد متوسط بوده که ایجاد مشکل گوارشی در طول مسابقه نکند.

غذاهای مناسب برای 3-4 ساعت قبل از مسابقه:

-کیک با مربا یا عسل + شیر میوه ای
-سیب زمینی پخته + پنیر_ 1 لیوان شیر
-غلات صبحانه با شیر- پنیر با نان+ موز
-سالاد میوه با ماست میوه ای
-پاستا یا برنج با سس که حاوی ( گوجه، سبزیجات، گوشت لخم ) میان وعده مناسب 1-2 ساعت قبل از مسابقه:
-میلک شیک
-غلات صبحانه با شیر
-ماست میوه ای

-میوه1 ساعت قبل از مسابقه:
-نوشیدنی ورزشی
-ژل کربوهیدراتی آیا غذاهای با گلاسمیک ایندکس پایین بهترند؟کربوهیدراتها می توانند قند خون را به طرق مختلفی بالا ببرند. غذاهایی که گلیسمیک ایندکس پایین دارند قند خون را به آرامی بالا می برند.

در حالی که غذاهایی که گلیسمیک ایندکس بالایی دارند زودتر قند خو را بالا می برند.غذاهایی که ایندکس پایینی دارند برای وعده غذایی قبل از مسابقه مفیدترند چرا که قند خون را به آرامی بالا می برند و این باعث حفظ قند خون در طول مسابقه می شود. از آنجائیکه امکان مصرف ماده غذایی در طول مسابقه وجود ندارد ، مصرف مواد غذایی با گلیسمیک ایندکس پایین قبل از شروع مسابقه بسیار مفید خواهد بود.مسابقاتی که صبح برگزار می شود:در بعضی مسابقات امکان مصرف مواد غذایی 3-4 ساعت قبل از مسابقه وجود ندارد. اگر شما اول صبح مسابقه دارید یک ساعت قبل از شروع می توانید یک میان وعده سبک میل کنید. بعنوان مثال، کمی میوه یا کمی غلات.
وقتی که تغذیه خوبی داشته باشید و آب به اندازه کافی خورده باشید، بهتر اجرا خواهید کرد. در این صورت وعده غذایی قبل از مسابقه هم می تواند تاثیر خوبی در بردتان داشته باشد.

 

 

نسیبه نیک روش کارشناس تغذیه فدراسیون پزشکی ورزشی