فلیچه گیموندی ” Felice Gimondi”

“فلیچه گیموندی” متولد 29 سپتامبر 1942 یکی دیگر از سلاله بزرگترین “قهرمان قهرمانان” (Campionissimas) تمام ادوار ایتالیایی‌ها به شمار می‌آید.

“گیموندی” هر سه گراندتور را در مجموع 5 بار فاتح شد و به عنوان اولین ایتالیایی موفق به انجام این کار شد . (رکورد وی هنوز هم پابرجاست).
“گیموندی” یکی از سه دوچرخه سواری است که پنج مسابقه برتر “توردوفرانس”، “جیرو” ایتالیا،” وولتای” اسپانیا،مسابقه جاده قهرمان جهان و کلاسیک “پاریس ـ روباکس” (معتبرترین کلاسیک یک روزه) را برنده شده است.
فقط “ادی مرکس” بلژیکی و “برنارهینو” فرانسوی قادر به انجام موفقیت فوق گردیده‌اند.
البته این، همه افتخارات “گیموندی” نبود او در مسابقات جاده قهرمانی جهان یکبار مقام دوم و یکبار نیز مقام سوم را از آن خود کرد. به علاوه او از پنج مسابقه بزرگ کلاسیکها، سه رقابت را برنده شد که البته رکورد او در کلاسیکها در مجموع چهار پیروزی ثبت شده است.

روی هم رفته دوران حرفه‌ای “گیموندی” نظیر یک قهرمان کامل سپری شد.
“گیموندی” مقام قهرمانی توردوفرانس سال 1965 را در مقابل “ریموند پولیدور” فرانسوی و “جیانی موتا” ایتالیایی کسب کرد.

“گیموندی” در سال 1972 نیز بعد از اعجوبه‌ای به نام “ادی مرکس” در رده دوم توردوفرانس قرار گرفت. او در تور “جیرو” ایتالیا در سال 1967 در برابر “فرانکو بالمانیون” Franco Balmanion)) ایتالیایی و “ژاک انکتیل” فرانسوی قهرمان شد.
او در تور “جیرو” سال 1969 در برابر “کلودیو میشلتو” (Claudio Micheltto) و” ایتالو تسیلیولی” (Italo Zilioli ) عنوان قهرمانی خود را تکرار کرد.
او در تور دوچرخه سواری بین المللی “جیرو” در سالهای 1970 و 1973 پس از “مرکس” مقام نایب قهرمانی را کسب کرد، البته علاوه بر موارد فوق “گیموندی” در چهار رویداد دیگر نیز سوم شد.

“گیموندی” سکوی نخست “وولتای” سال 1968 را در برابر دو اسپانیایی “خوزه پرزفرانسس” و” ازه بیو ولز”(Eusebio Velez ) کسب کرد.

در مسابقات یک روزه، “گیموندی” فاتح مسابقه جاده قهرمانی جهان را درسال 1973 و در برابر” فردی مارتنز ” (Freddy Maertens )بلژیکی، “لوئیس اکانا” (Luis Ocana )اسپانیایی و” ادی مرکس” بلژیکی شد و انتقام مسابقه جاده قهرمانی جهان درسال1971 را از” ادی مرکس” گرفت در آن مسابقه او بعد از “مرکس” دوم شده بود.
البته “گیموندی” یک سال قبل، درسال 1970، در مسابقه جاده قهرمانی جهان بعد از “ژان پی‌یر مونسر” بلژیکی و” لایف مورتنسن” از دانمارک عنوان سوم را به دست آورده بود.
در 1966، “گیموندی” مسابقه کلاسیک قدیمی “پاریس ـ روباکس” را با قهرمانی پشت سر گذاشت، در این رقابت “جان یانسن” هلندی و “گیلبرت دسمت” ((Gilbert Desmet بلژیکی مقام های دوم و سوم را کسب کردند.
“گیموندی” مدال طلای مسابقه کلاسیک “میلان ـ سان رمو” را درسال 1974 و تور کلاسیک “لومباردی” را در سالهای 1966 و 1973 را کسب کرد.
“فلیچه گیموندی” و “ادی مرکس” درسال 1965 هر دو در یک زمان وارد دنیای حرفه‌ای شدند.

“گیموندی” سه سال مسن تر از “مرکس” بود و در همان سال “توردوفرانس” را در سن 21 سالگی برنده شد. ولی شکوفا شدن دوران حرفه‌ای “مرکس” اندکی طول کشید و اما وقتی سررسید مسلماً موفقیتهای “گیموندی” در سایه آن قرار گرفتند.
“گیموندی” و “مرکس” بر روی دوچرخه احترام فوق‌العاده‌ای برای یکدیگر قائل بودند. البته”مرکس” به دیدگاه حرفه‌ای “گیموندی” نسبت به دیگر دوچرخه سواران احترام می‌گذاشت. هر دو آنها در 1978 بازنشسته شدند.

 

ترجمه و گردآوری : علی اکبر عبدل زاده