عضو شورای فرهنگی و اجتماعی زنان درباره طراحی دوچرخه ویژه زنان گفت: دوچرخه‌سواری در جامعه ما فرهنگ‌سازی نشده است و هیچ زیرساختی برای آن وجود ندارد همچنین هنوز مکانی برای حضور جوانان و نوجوانان پسر ما با دوچرخه ندارد چه رسد به دوچرخه‌سواری دختران.

مینو اصلانی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس در حاشیه هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها در خصوص طرح ساخت دوچرخه ویژه زنان اظهار داشت: ورزش و سلامتی زنان همیشه موضوع مهمی بوده است و اگر طراحی این دوچرخه به گونه‌ای باشد که حدود لازم رعایت شود، می‌تواند کمک کند ولی ما نمی‌دانیم چطور این دوچرخه طراحی می‌شود.

وی ادامه داد: اما اگر اولویت و محور کار این موضوع رعایت اصول، مباحث بنیادی و شرعی ما باشد، بر مبنای آن هر طراحی نو و جدیدی کاملاً برای جامعه ما پذیرفته خواهد شد و اّلا اگر غیر از این باشد، جامعه متدین ما حتماً عکس‌العمل نشان می‌دهد.

اصلانی در پاسخ به این پرسش که آیا از شما در خصوص ساخت دوچرخه ویژه زنان نظرخواهی نشده است؟ گفت: نظری از ما در این خصوص خواسته نشده است اما باید منتظر این طراحی بمانیم و ببینیم که آیا طراحی این دوچرخه می‌تواند اصول و چارچوب ملی، اخلاقی و دینی نظام ما را حفظ کند؟

رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان گفت: این موضوع از نظر مراجع مهم است چرا که این دوچرخه‌ای که ما در ذهن داریم کاملاً به بحث عدم عفاف می‌انجامد و با آنچه که وجود دارد، نمی‌تواند حیا، عفاف و حجاب را رعایت کند چرا که اگر زنان بخواهند با وجود مانتو و چادر دوچرخه سواری کنند، قطعاً این موضوع امکان‌پذیر نیست.

وی در پاسخ به این شائبه که شاید این طرح به ایده برخی زنان دولت‌های قبل برمی‌گردد، تاکید کرد: خدا کند که این طور نباشد ولی شاید هم به آن موضوع بازگردد؛ دوچرخه‌سواری زنان از نظر ما و مراجع و علما با چارچوب‌های اخلاقی کاملاً مغایرت دارد و به هیچ وجه وضعیت دوچرخه‌ای که هم‌اکنون است نمی‌تواند رعایت این چارچوب‌ها را رعایت کند.

اصلانی خاطرنشان کرد: اصلاً موضوع دوچرخه‌سواری در جامعه ما فرهنگ‌سازی نشده است و هیچ زیرساختی برای آن وجود ندارد؛ بنده نمی‌دانم چه اصراری است که هنوز این فرهنگ جا نیفتاده است و هنوز مدارس مکانی برای حضور جوانان و نوجوانان پسر ما با دوچرخه ندارد، به این موضوع پرداخته‌اند.

وی در پایان گفت: نمی‌دانم چرا در شرایطی که دوچرخه سواری برای متدینین و دختران ما حساسیت برانگیز است، به سراغ دوچرخه‌سواری زنان می‌روند.


منبع: خبرگزاری فارس