مسابقات پروتور اتحادیه جهانی دوچرخه سواری ( Pro Tour UCI ) سری مسابقات بخش جاده است که در اروپا ٬استرالیا و کانادا توسط اتحادیه جهانی دوچرخه سواری برگزار می شود.

این مسابقات با ابتکار “هاین فربروگن” رئیس سابق اتحادیه جهانی دوچرخه سواری از سال 2005 برگزار می شود و جایگزین سری مسابقات کاپ جهانی بخش جاده UCI گردیده است، که در پایان سال 2004 از دور خارج گردیدند.(گر چه، مسابقات کاپ جهانی شامل هیچ مسابقه مرحله ای نمی گردید.)

این مسابقات با شرکت تیمهای پروتور(Pro Tour )که هر کدام ملزم به شرکت در هر مسابقه این سری هستند، صورت می گیرد.

“پروتور” موضوع بحث های دامنه داری بوده است که از زمان پایه گذاری UCI ،تیمهای دوچرخه سواری و برگزار کنندگان مسابقات عمده دوچرخه سواری (به طور مشخص برگزار کنندگان گراند تورها ) را در گیر ساخته است .

در سالهای 2009 و2010 رده بندی اصلی پروتور با رده بندی جهانی UCI جایگزین گردید.

این مسابقات از سال 2011 به عنوان کلاسی از مسابقات به حیات خود ادامه می دهد و نظیر تمامی مسابقاتی که در رده بندی جهانی مشارکت دارند (مسابقات تورهای جهانی) همان شرایط را خواهند داشت.

اما وضعیت پروتور برای تیمها ادامه خواهد داشت و به عنوان بالاترین درجه ثبت نام ،الزام و حق شرکت در مسابقات تورهای جهانی را همراه خود خواهد داشت.

اعطای مجوز

مجوزهای پروتور حداکثر به 20 تیم اعطا می شود.

اسپانسرهای آنها می بایست حمایت مالی از تیمها را برای چندین سال تعهد کنند. (4 سال در ابتدای ورود به جرگه تیمهای پروتور به عنوان حداقل بیان شده است)

استثنای این قانون تیم “فوناک”( Phonak ) بود که مجوز فقط به مدت دو سال برای این تیم به دلیل پرونده اثبات شده دوپینگ صادر گردید.

دارندگان مجوز قادر به ثبت نام در هر سال خواهند بود که بستگی به کنترل قراردادها و بودجه تیم دارد.

بعد از سال 2005 پرونده تیمهای “فاسا بورتولو” (FassaBortolo) “دومینا واکانزه” ( VacanzeDomina) بسته شد و جای خالی دو تیم به ترتیب (PrévoyanceظAG2R ) و “میلرام ” Milram””داده شد. در فصل 2006 به طور رسمی جایگزینی اسپانسر اصلی تیم ( ishares) ,( Phonak hearing Systems) اعلام شد. این امر در اثر اعلام رسوایی دوپینگ “فلوید لندیس”(Floyd Landis ) صورت گرفت و باعث شد تا با پس گرفتن حمایت مالی اسپانسر فعالیت تیم به حالت تعلیق درآید.

تیم دوچرخه سواری( The Unibet.com) مجوزپروتور “فوناک” را دریافت کرد. و تیم “آستانا”( Astana ) که پایگاه آن در سویس و توسط قزاقها پشتیبانی می شد، مجوزی را که قبلا متعلق به ( Manolo Saiz) وLiberty Seguuros) –Würth) بود را دریافت کرد.

( Unibet•com ) و”کانال دیسکاوری” (Discovery Channel) بعد از خاتمه فصل 2007 از ادامه کار منصرف گردیدند که این امر باعث کاهش تیمها به عدد18 گردید.

در پایان 2008 دو تیم دیگر حذف شدند: “کردیت آگریکول” ( Credit Agricole) و “گرول اشتاینر” ( Gerol Steiner ) .
مجوزآن دو تیم به ترتیب توسط “گارمین اسلیپ استریم” (min¬SlipstreamGar ) و” تیم کاتیوشا”( Katusha ) گرفته شد.

“بی باکس بوی گس تلکوم”Bbox Bouygues Telecom ) ( و “کوفیدیس” Cofidis)) از تمدید مجوز (licencerenewals ) برای فصل 2010 منصرف گردیدند و مجوزهای جدید به ( Team Sky) و(Team Radio Shack )اعطا گردیدند.

این در حالی بود که ( Farnese Vini )- (Lampre )مجوز خود را تا سال 2013 تمدید کرده بود ولی ثبت نام آنها به صورت موقتی رد شد ولیکن بعد از اینکه آنها یک مسابقه را از دست دادند مجددا مجوزشان تمدید شد.


تا ریخچه

رقابتهای دوچرخه سواری بخش جاده در طول فصل برای اولین بار در سال 1948 بنیان نهاده شد و تا اواخر 1980 ادامه یافت.

در این زمانUCI سری مسابقات کاپ جهانی( World Cup) را ابداع نمود که تا پایان فصل 2004 ادامه یافت.

با جایگزینی مسابقات “کاپ جهانی” مسابقات ” پروتور” با الگو برداری از قالب مسابقات اتومبیلرانی” فرمول یک” ( Formulae One )طراحی و اجرا شدند و هدف از این مسابقات حل چند موضوع اساسی مهم بود :

– مسابقات گراند تورها بخشی از سری مسابقات کاپ جهانی اتحادیه جهانی دوچرخه سواری نبودند.

– دوچرخه سواران مختلف و تیمهای متفاوت قصد شرکت در انواع گوناگونی از مسابقات را داشتند که این امر مقایسه مستقیم را بسیار دشوار می ساخت.

– بسیاری از تیمها مشکلات مالی جدی در پرداخت به دوچرخه سواران و اعضای کادر همراه تیم داشتند.

– بسیاری از تیمها آلوده به مسایل دوپینگ شده بودند.
UCIجلسات متعددی را با برگزارکنندگان “گراند تورها” برگزار نمود تا آنها را متقاعد به شرکت در پروتور نماید.

علیرغم ناملایمات و تهدیدهای آنها به کنار کشیدن از” پروتور” ،UCI درگرفتن نظر مثبت آنها توفیق یافت.

“پروتور” از آن زمان بخاطر نداشتن سیستمی جایگزین برای ارتقا یا تنزل به موقع تیمها از دسته های پایین تر(یا بالعکس) – سری مسابقات قاره ای UCI – مورد انتقاد قرارگرفته است.

منبع: سایت فدراسیون دوچرخه سواری