گرگ لموند “Greg LeMon”

متولد بیست و ششم ژوئن 1961، “گرگ لموند” مستعدترین دوچرخه سوار اواسط دهه 80 میلادی به شمارمی آمد.
او در دو مسابقه بزرگ توردوفرانس و مسابقه جاده قهرمانی جهان سال عملکرد اثبات شده‌ای داشت .


“لموند” احتمالاً مستعدترین دوچرخه سواری است که ایالات متحده معرفی کرده است. او به خوبی قادر به انجام اسپرینت، تایم تریل و صعود در مسیرهای سربالایی‌‌ها بود.
او استاد نشان دادن تمام توانایی‌هایش در رویدادهای بزرگ بود و یک قدرت تمام عیار در گراندتورها و کلاسیکهای یک روزه به شمار می‌رفت.
فقط پنج دوچرخه سوار عناوین بیشتری را در مسابقات توردوفرانس به دست آورده‌اند و فقط چهار دوچرخه سوار عناوین متعددی را در مسابقات جاده قهرمانی جهان کسب آورده‌اند.


“لموند” یکی از پنج دوچرخه سواری است که دوگانه “توردوفرانس ـ قهرمانی جاده جهان” را در یک فصل برنده شده‌اند. “لموند” مقام قهرمانی توردوفرانس را سه مرتبه به دست آورد: در سال 1986 در برابر “برنارهینو” و “اورس زیمرمان سویسی”، در سال 1989 در برابر” لوران فینون” و ” پدرو دلگادو” و در سال 1990 در مقابل “کلودیو چیاپوچی” ایتالیایی و “اریک بروی کینک” هلندی.
“لموند” در سال 1985 بعد از “برنار هینو” مقام نایب قهرمانی را کسب کرد البته او در سال 1984 بعد از” لوران فینون” و “برنارهینو” بر سکوی سوم ایستاده بود.

“لموند” در مسابقات جاده قهرمانی جهان دومرتبه عنوان قهرمانی را به دست آورد: در سال 1983 در برابر “آری فان در پوئل” از هلند و” استفان روشه” از ایرلند و در سال 1989 در مقابل “دیمتیری کنیشف” روسی و “شین کلی” ایرلندی.
البته این تمامی عناوین”لموند” نبود، او دو مرتبه نیز در مسابقات جاده قهرمانی جهان مقام نایب قهرمانی را به دست آورد: در سال 1982 پس از “جوزپه سارونی” از ایتالیا و در سال 1985 بعد از “یوپ تستملک” از هلند، البته در سال 1990 نیز عنوان چهارمی را به دست آورد.
او قبلاً در سال 1979 عنوان قهرمانی جاده جوانان جهان را به دست آورده بود. او در سال 1981 تحت حمایت “برنارهینو” و مربیگری “سیریل گی‌مارد” به جرگه حرفه‌ای ها پیوست و قالب تیم قدرتمند “رنو” (Renault) رکاب زد.
او بعدها به ترتیب حضور در تیم‌های “لاوی کلیر”( Gan, Z) , (ADR) ,( PDM) ,( La vie Claire) را تجربه کرد.

“لموند” مزد تلاش بی‌وقفه و استعداد خود را هنگامی گرفت که به آرزوی بلند پروازانه دوران جوانی به عنوان اولین آمریکایی فاتح “توردوفرانس” و مسابقه جاده قهرمانی جهان جامه عمل پوشاند.
او برای اولین بار در سال 1986 در سری مسابقات توردوفرانس به مقام قهرمانی دست یافت. در اوایل سال 1987 او به دلیل شکستگی مچ دست در اثر سقوط در یک مسابقه پیش فصل، به ایالات متحده بازگشت.
دوران بهبودی او طولانی شد و او به آرامی به تمرینات و سپس به مسابقه بازگشت. در سال 1989 او در مسابقات تور دوچرخه سواری جیروی ایتالیا به عنوان تمرین برای توردوفرانس همان سال، رکاب زد. او در اکثر سربالایی‌ها جا ماند.

“لموند”تور سال 1989 را در حالی شروع می‌کرد که در نظر داشت در پایان جزو 10 نفر برتر مسابقه باشد و یا اگر کمی شانس با او یار باشد جزو پنج نفر برتر تور قرار بگیرد.
اما هرچقدر مسابقه پیش می‌رفت، او ثابت می کرد که در تایم تریلها عملکرد بهتری دارد و قادر به حفظ موقعیت خود در مراحل کوهستانی خواهد بود.
گرچه هم تیمی‌های او به اندازه کافی قوی نبودند ولی او آنقدر توانایی داشت که حتی چند روز هم پیراهن لیدر را بر تن کند. “لموند” مرحله آخر تور را که یک تایم تریل کوتاه 24 کیلومتری بود با 50 ثانیه اختلاف که غیرقابل جبران به نظر می‌رسید ـ از “لوران فینون” فرانسوی (برنده توردوفرانس در سالهای 1983 و 1984) آغاز کرد.
به طرزی معجزه آسا “لموند” تایم تریل را با 58 ثانیه اختلاف نسبت به “لوران فینون” برنده شد تا با 8 ثانیه اختلاف در مجموع به عنوان قهرمانی توردوفرانس آن سال دست یابد آن اختلاف زمانی به عنوان کوتاهترین فاصله زمانی بین نفر اول و دوم در تاریخ توردوفرانس به ثبت رسیده است.

بعداً در همان سال در “شامبری” (Chambery )فرانسه” لموند” موفق شد تا کاری بس دشوار انجام دهد: او دوگانه توردوفرانس ـ قهرمانی جاده جهان را به دست آورد. این مهم زمانی محقق شد که او در مراحل پایانی مسابقه به “لوران فینون” حمله کرد و سپس با اسپرینت از “دیمیتری کنیشف” روسی و “شین کلی” ایرلندی عنوان قهرمانی را به دست آورد.
“لموند” البته عنوان قهرمانی توردوفرانس دیگری را در سال 1990 به دست آورد. در طول دوران حرفه‌ای “لموند” او به سختی سطح آمادگی جسمانی خود را در زمانهای خارج از فصل حفظ می‌کرد.
زمانی که مسن‌تر شد این موضوع برای او به یک مشکل بزرگ تبدیل شد. در دهه 1990 او هرگز قادر به دست آوردن آن سطح از آمادگی جسمانی لازم برای موفقیت در توردوفرانس نشد وبه اجبار در سال 1994 بازنشسته شد.

او اکنون یک مرکز آمادگی جسمانی( Fitness Center) راه اندازی کرده است که از این طریق به نوآوری و مشاوره در زمینه آمادگی جسمانی می پردازد.
آدرس وب مرکز مشاوره لموند:
http://greglemond.com


ترجمه و گردآوری : علی اکبر عبدل زاده