دوچرخه‌های ثابت ورزشی یکی از قدیمی‌ترین وسائل در سالن‌های ورزشی هستند که مدت‌ها پیش از ورود دستگاه‌های پیچیده و با تکنولوژی پیشرفته به این سالن‌ها، برای تناسب اندام به کار می‌رفته‌اند.

اما اگر در مورد رسیدن به تناسب بدنی جدی هستید، بهتر است گرد و خاک را از این وسیله ورزش قابل اعتماد بگیرید.

هنگامی که یک برنامه ورزشی را شروع می‌کنید، مسئله اصلی یافتن شیوه‌ای است که انجام آن برای شما لذت‌بخش و ساده باشد؛ برای همین است که دوچرخه ثابت می‌تواند یک گزینه عالی، به خصوص برای ورزشکاران مبتدی یا افرادی باشد که مشکلات پشت، زانو یا مفاصل‌شان انجام دویدن یا پیاده‌روی را برای آنها مشکل می‌کند.

استفاده از دوچرخه ثابت روی مفاصل فشار نمی‌آورد؛ و کار با آن برای یک فرد مبتدی در مقایسه با تردمیل یا ماشین الیپتیکال بسیار ساده تر است.

همچنین اگر آدمی باشید که به محض بد شدن آب و هوای بیرون برنامه ورزشی‌تان را قطع می‌کنید، دوچرخه ثابت بهانه بدی آب و هوا را برای ورزش نکردن از شما می‌گیرد.

یک مزیت دیگر دوچرخه ثابت این است که لزومی ندارد حتما عضو یک سالن ورزشی باشید تا بتوانید از آن استفاده کنید، بلکه می‌توانید در خانه هم آن را کار بگذارید.

برای بسیاری از کسانی تازه می‌خواهند ورزش را شروع کنند و در انجام آن دودل هستند، دوچرخه ثابت نقطه شروع خوبی است.

دوچرخه ثابت

نکات راهنما برای خرید دوچرخه ثابت

پیش از آنکه دوچرخه ثابت بخرید، با توجه به انواع گوناگون این دوچرخه‌ها در بازار باید نکات بسیاری را در نظر بگیرید، از جمله اینها:

 • آیا می‌خواهید دوچرخه ایستاده بخرید یا دوچرخه نشسته (نوعی که در آن در وضعیت نیمه‌درازکش پا می‌زنید).
 • آیا با توجه محدودیت فضا به یک دوچرخه کوچک با تنظیم دستی نیاز دارید، یا جای کافی برای یک دوچرخه ثابت با برنامه‌ریزی الکترونیکی را دارید؟
 • دوچرخه نو می‌خواهید بخرید یا دست دوم؟
 • چقدر می‌خواهید برای خرید دوچرخه پول خرج کنید؟

اول باید تصمیم بگیرید که از دوچرخه چه استفاده‌ای می‌خواهید بکنید- آیا دوچرخه دستگاه اصلی ورزشی شماست، یا یه عنوان یکی از چند فعالیت هوازی از آن استفااده می کنید، یا تنها جایگزینی برای روزهای بارانی است که نمی‌توانید در بیرون ازخانه ورزش کنید.

بهد تعیین کنید که چه مقدار فضا در خانه برای گذاشتن دوچرخه دارید و چه مقدار پول می‌خواهید خرج کنید.

بعد اندکی تحقیق انجام دهید. از دوستان یا مربیان در سالن ورزشی‌ در مورد توصیه‌های‌شان در این مورد سوال کنید. از فروشندگان محلی در مورد انواع دوچرخه‌‌هایی که با نیازهای شما تطبیق داشته باشد، سوال کنید (توجه داشته باشید که دوچرخه‌های الکترونیکی که به شیوه‌های متفاوت می‌‌توان آنها را برنامه‌ریزی کرد، تنوع بیشتر فعالیت را ممکن می کنند، اما جای بیشتری می‌گیرند، نگهداری بیشتری می‌خواهند و قیمت‌شان به طور قابل‌ملاحظه‌ای بالاتر از دوچرخه‌های با تنظیم دستی است).

چطور از دوچرخه ثابت استفاده کنیم

دوچرخه‌های ثابت باید طوری قرار داده شوند که همه بخش‌های متحرک آنها به طور ایمن قابلیت حرکت داتشته باشند. همچنین باید فضایی کافی برای سوار و پیاده شدن به ماشین را داشته باشید.

شیوه نشستن روی دوچرخه برای فعالیت جسمی لذت‌بخش و موثر مهم است. تنظیم ارتفاع دسته‌ها و زین دوچرخه اهمیت خاصی دارد. هنگامی که وضعیت‌تان را روی دوچرخه تنظیم می‌کنید، در و اقع سعی می‌کنید که وزن بدن‌تان را به طور یکسان میان بازوها و نشمینگاه‌تان تقسیم کنید.

اول جهت‌گیری زین دوچرخه را تنظیم کنید به طوری که سطح آن به موازات زمین قرار گیرد. اگر سر زین رو به بالا باشد، بر روی ناحیه کشاله ران‌تان فشار خواهد آمد. اگر سر زین به سمت پایین باشد، وزن بیشتری روی بازوها و شانه‌ها وارد می‌آید.

بعد ارتفاع زین را طوری تنظیم کنید که هنگامی که پدال دوچرخه در پایین‌ترین حد قرار دارد، زانوی‌تان اندکی خم‌شده باشد. یک راهنمای دیگر برای ارتفاع زین دوچرخه این است که هنگام پا زدن مفاصل لگن نباید به به عقب و جلو ضربه بزند. اگر زین بیش از حد بالا باشد، فشار بیش از حدی بر روی کشاله ران وارد می‌آید و ممکن است باعث درد و/یا بیحسی شود.

نهایتا دسته‌های دوچرخه را تنظیم کنید تا در وضعیت رو به جلو راحت باشید. اگر دسته‌های دوچرخه بیش از حد بالا باشد، فشار بیش از حدی بر روی نشمینگاه شما وارد می‌کند، در حالی که اگر دسته‌های دوچرخه بیش از حد پایین باشد، ممکن است، باعث کمردرد و خستگی بازوها و شانه شود.

ممکن است چندین جلسه دوچرخه‌سواری و انجام تنظیمات اضافی لازم باشد تا زمانی که موقعیت ایدآل خودتان را روی دوچرخه پیدا کنید. صبور باشید. یکی از رایج‌ترین دلایل رها کردن دوچرخه‌سواری بوسیله افراد احساس ناراحتی است. قرارگیری مناسب روی دوچرخه امکان انجام ورزشی راحت و لذتبخش را برای شما فراهم می‌آورد.

به این چند نکته ضروری توجه داشته باشید:

 

 • پیش از خریدن یک مدل دوچرخه مدتی را به طور آزمایشی روی آن پا بزنید. تنظیم‌پذیری، سروصدا، و راحتی عمل آن دوچرخه را باید در فروشگاه و نه در اتاق نشمین‌تان آزمایش کنید.
 • یافتن قرارگیری مناسب روی دوچرخه به زمان نیاز دارد. صبور باشید و فرآیند یافتن موقعیت مناسب را کامل کنید.
 • دوچرخه‌سواری را به صورت یک عادت درآورید! دوچرخه ثابت تنها هنگامی که برای سلامتی شما مفید است که از آن استفاده کنید. اهدافی قابل‌دستیابی برای استفاده مرتب از ان وسیله خانگی ورزشی تعیین کنید.

ورزش کردن با دوچرخه ثابت

چه از دوچرخه ثابت در خانه استفاده می‌کنید و چه در سالن ورزش، برای اینکه بیشترین نفع را از فعالیت جسمی‌تان ببرید، به این نکات توجه کنید.

 • ترتیبی دهید که دوچرخه با بدن شما تنظیم شود. برای اینکار می‌توانید از فروشنده یا مربی سالن ورزشی بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که ارتفاع زین دوچرخه صحیح است و بیش از حد دور یا نزدیک نسبت به دسته‌ فرمان دوچرخه ننشسته‌اید.
 • بخش بالایی بدن‌تان را هنگام پا زدن شل نگهدارید، و شانه‌ها باید گشاده و به سمت خارج از گوش‌ها باشند.
 • با ملایمت روی زین بنشینید: از عضلات شکمی‌تان را به حمایت کردن از پشت و کمرتان استفاه کنید.
 • وسیله ورزشی‌تان را بشناسید و آن راایمن نگهدارید. در مورد چگونگی تنظیم شدت و تغییر دادن گزینه‌های برنامه ورزش اطلاعات کسب کنید.
 • به آهستگی شروع کنید. سعی کنید ابتدا بدن‌تان را آماه کنید تا به مرحله ورزش شدیدتر یا درازمدت‌تر برسید.
 • به راحتی روی زین بنشینید. از شورت‌های بالشک‌دار یا زین‌های ‌ژلاتینی برای راحتی بیشتر استفاده کنید.

منبع : همشهری آنلاین