لنس آرمسترانگ Lance Armstrong

“لنس ادوارد آرمسترانگ” متولد هيجدهم سپتامبر 1971 ايالت “تگزاس” و بخش جنوبي “دالاس” مي‌باشد. او در دوازده سالگي حرفه ورزشي خود را به عنوان يك شناگر آغاز نمود او در مسابقه آزاد 1500 متر ايالت “تگزاس” به رتبه چهارم نائل آمد، وليكن بعد از مشاهده يك پوستر مسابقه “تري اتلون”جوانان او به شركت در آن مسابقه مصمم شده و به آساني قهرمان مسابقه گرديد به اين ترتيب “لنس” جوان از رقابت شنا منصرف گرديد.

در فصل 1988ـ1987 مسابقه “تري فد” ((Tri – Fed (نام پيشين مسابقه تري آتلون Triathlon) ايالت تگزاس “آرمسترانگ” سه‌گانه رو شماره يك در گروه 19 سال و زير 19 سال بود رتبه دوم متعلق به “چان مك ري” (Chan McRae) بود كه سالها بعد در تيم دوچرخه سواري خدمات پستي ايالات متحده “US Postal Service” در سال 2002 هم تيمي “لنس”ُ گرديد.

او در سال 2002 قهرمان حرفه‌اي ملي ايالات متحده انتخاب شد. امتيازات كلي” لنس” در گروه آماتورها بهتر از پنج حرفه‌اي در رده‌بندي همان سال بود.در 16 سالگي “آرمسترانگ” ورزشكار سه‌گانه حرفه‌اي گرديد و در 1989 و 1990 به ترتيب در 18 و 19 سالگي قهرمان‌ مسيرهای اسپرينت سه‌گانه گرديد.

بعد از قهرماني در مسابقات قهرماني آماتورها، مشخص شد كه استعداد “لنس” بيشتر در زمينه دوچرخه‌سواري است.

او با پيراهن ايالات متحده در المپيك تابستاني 1992 بارسلونا (اسپانيا) رتبه چهاردهم را به دست آورد. اين عملكرد اولين قرارداد حرفه‌اي را با تيم “موتورولا” به ارمغان آورد.

او با تيم “موتورولا” اولين مسابقه خود را در “لاي گوگليا” ( Laigueglia)در ايتاليا با شكست دادن” مورنو آرجنتين” ((Moreno Argentin محبوب كسب كرد. او در 1992 نيز در مسابقه تورايرلند ” Tour of Ireland” شركت نمود. تا قبل از دوم اكتبر 1996 “لنس” يك دوچرخه سوار توانمند بود كه قادر به پيروزي در كلاسيكهاي يك روزه و مسابقات چند مرحله‌اي كوچك بود. او موفق به پيروزي در مسابقه جاده قهرماني جهان به سال 1993 و در سن 21 سالگي گرديد.

دو سال بعد “لنس” اولين آمريكايي گرديد كه قادر به پيروزي در كلاسيكهاي مهم”سان سباستين” اسپانيا در سال 1995 شده است. در بهار 1996، او اولين آمريكايي بود كه موفق به پيروزي در كلاسيك “Fleche Wallone” در بل‍ژيك گرديد. حرفه “لنس” به خوبي در حال پيشرفت بود به علاوه پيروزي در مراحل” تور دوفرانس” او چند مسابقه مهم ديگر در اروپا را نيز برنده شد. در 1996، عليرغم افزايش تنش فيزيكي و خستگي مداوم و دردهاي مختلف ستاره وي در حال طلوع كردن بود.

در دوم اكتبر 1996،‌ مشخص شد كه “لنس” به سرطان پيشرفته بيضه دچار شده كه تا مغز و ريه‌هاي وي ريشه دوانيده است.

اعلام اين خبر دردناك از سوي “لنس” همگان را بر اين باور ساخت كه پايان حرفه‌ يك ورزشكار فرا رسيده است و تیم فرانسوي (Cofidis) كه تازه با “لنس” قرارداد امضاء كرده بود قرارداد خود را لغو نمود. سرطان به سرعت در حال رشد بود و “لنس” تحت يك جراحي اضطراري قرار گرفت تا اينكه تومورها برداشته شوند.

پزشكان جلوي پيشروي سرطان را كاملاً‌به موقع گرفتند و اين موضوع جان “لنس” را نجات داد بعد از يك شيمي درماني سرطان “لنس” به كلي درمان شد.


بعد از ماهها دوره نقاهت، مشخص شد كه نه تنها “لنس” زنده مي‌ماند بلكه به لحاظ فيزيكي نيز فرد فعالي مي‌تواند باشد. بعد از تصميم در مورد اينكه چه نوع زندگي او بايد دنبال كند، “لنس” تصميم گرفت تا به مسابقات دوچرخه‌سواري بازگردد تا نشان دهد كه او بر سرطان غلبه يافته است.

با بازگشت به صحنه، “لنس” به دنبال هدف ديگري نيز بود. از طريق مشورت با دوستان، مربيان و ديگر ورزشكاران او تصميم گرفت كه به “توردوفرانس” به عنوان هدف بعدي خود بازگردد.

قبل از ابتلا به سرطان “لنس” دوچرخه سوار قدرتمندي بود كه اندام ساخته و عضلاني وي را بيشتر شبيه ورزشكاران فوتبال آفريقايي مي‌نمود تا يك دوچرخه‌سوار.

اما بعد از درمان سرطان بدن او بيشتر توده عضلاني‌اش را از دست داد. به وسيله تمرين، “آرمسترانگ” بدن خود را از نو ساخت طوري كه كارآيي آن براي شركت در “توردوفرانس” و فتح آن بسيار بيشتر از پيش گرديد.

وزن او بعد از بازسازي 15 پوند (در حدود 7 كيلوگرم) كمتر از وزن او در دوران مسابقه قبل از ابتلا به سرطان بود. عضلات فوقاني بدن “لنس” هرگز تا سطح قبل از ابتلا به سرطان بازسازي نشد. اين موضوع به “لنس” اجازه مي‌داد تا در ارتفاعات و سربالايي‌ها با سربالاروهاي متخصص به رقابت بپردازد.

“لنس” همواره يك تايم تريل رو توانا بود ولي بعد از دوران بازسازي حتي بهتر نيز شده بود. بالاتر از آن او قبلاً بيشتر از آنكه افراد بتوانند تصور آن را بكنند از دردهاي فيزيكي رنج مي‌برد. كوتاه سخن اينكه او اكنون براي پيروزي در “توردوفرانس” آماده شده بود.

فرمول “لنس” براي پيروزيهاي “توردوفرانس” آن بود كه حملات مداوم را در مراحل كوهستاني آغاز كند سپس آن را در مراحل انتقالي تقويت نمايد. بعداً “لنس” مي‌توانست در تايم تريلها از رقبا زمان بگيرد و به فشار در مراحل كوهستاني ادامه دهد.

ركورد “آرمسترانگ” در” توردوفرانس” شامل هفت پيروزي پياپي (2005ـ1999) و يك مقام سومي در سال 2009 شامل مي‌شود.

او در سال 1993 قهرمان جاده جهان در مقابل “ميگوئل ايندوراين” اسپانيايي و” اولاف لودويگ” آلماني شده است. “لنس” در سال 1998 مسابقه جاده قهرماني جهان رتبه چهارم را در حضور “اسكاركامن زيد”، “پيترفان پيتگم” بلژيكي و” میشل بارتولی” ايتاليايي به دست آورد.

در 1995 در كلاسيك “سن سباستين” اسپانيا و در 1996 در كلاسيك Fleche Wallone بلژيك عنوان قهرماني را بدست آورده است.ترجمه وگرد آوری : علی اکبر عبدل زاده