کم آبی بدن باعث ایجاد خستگی و گرمازدگی و در نهایت باعث کاهش عملکرد و افزایش خطر بیماری قلبی می شود و حتی از دست دادن مقدار خیلی کمی از آب بدن (1درصد وزن بدن ) می تواند عملکرد ورزشکار را تا حد زیادی با افت مواجه کند.
وقتی ورزشکار عرق می کند، درمرحله اول آب موجود در خون او و سپس آب خارج سلولی کاهش می یابد این کمبود آب باعث افت عملکرد بدن و در نهایت موجب کاهش حجم خون می شود. در این مواقع بدن سعی می کند که از عضلات فعال و ارگان های حیاتی حمایت کند در نتیجه ضربان قلب افزایش می یابد.
با توجه به اینکه وضعیت فیزیکی ورزشکاران با هم متفاوت است میزان عرق کردن و برنامه تمرینی آنها هم متفاوت بوده و عملا توصیه کرن یک برنامه کلی مصرف آب به ورزشکاران غیرممکن است، اما به هرحال اطلاعات این مقاله می تواند به تشخیص بهترین روش، برای مصرف کافی آب به ورزشکاران کمک کند.
اغلب ورزشکاران به درستی نمی دانند که چه مقدار عرق می کنند و چطور باید سریعا به بدن خود آب برسانند. به عنوان مثال یک بازیکن فوتبال در طول ورزش خصوصا در آب و هوای گرم میزان قابل توجهی آب از دست می دهد.
از دست دادن آب در ورزشکاران می تواند باعث بروز مشکلاتی در آنها شود. اگر ورزشکار نتواند مایعات از دست رفته از طریق عرق را جبران کند کم آبی بدن و خستگی غیر قابل اجتناب خواهد بود.
به همین دلیل لازم است که ورزشکار قبل از ورزش و بعد از آن خود را اندازه گیری کرده و در جایی وزن خود را ثبت کند چرا که از دست دادن 2 درصد از مایعات بدن ( حدودا 2 کیلوگرم برای یک ورزشکار 80 کیلوگرمی ) می تواند عوارض جدی برای ورزشکار داشته باشد.

همچنین کم آبی می تواند باعث:
– افزایش خطر آسیب
– افزایش خطر بیماری ناشی از گرما


علائم هشدار دهنده کم آبی:
* سردرد
*خستگی
* ضعف
*گرفتگی عضلات
* گیجی
* عصبانیت
اگرعلائم ادامه پیدا کند یا باعث ایجاد برافروختگی، سرد شدن غیر طبیعی، تهوع، استفراغ و ازدست دهی هوشیاری شود باعث ایجاد خطر جدی شوک گرمایی خواهد شد که این موقعیت خطرناک است و فرد به درمان فوری توسط پزشکی نیاز دارد.

برنامه مصرف مایعات در مسابقات:

مصرف آب و پیشگیری ازکم آبی و پرآبی در ورزشکاران نیاز به آموزش دارد. برنامه جایگزین کردن مایعات در ورزشکاران نشان می دهد که ورزشکاران باید به این دو مورد زیر آگاه باشند که:
– چه مقدار عرق می کنند؟
– چه مقدار مایعات نیاز دارند تا مایعات از دست رفته را جبران کنند؟
چه مقدار ورزشکار عرق می کند؟
ورزشکاری که بداند چه اندازه عرق کرده است می داند که به چه اندازه مایعات نیاز دارد.
البته میزان عرق کردن بسته به آب و هوا و شدت تمرینات دارد.

بهترین راه:

میزان کاهش وزن در طول تمرین+ میزان مایعات مصرف شده در طول تمرین = مقدار مایعاتی که بایستی بنوشید
به عنوان مثال، اگر ورزشکاری در طول ورزش حدود 700 گرم از وزن خود را از دست دهد و 350 سی سی مایعات بنوشد، باید تقریبا به ازای هر ساعت یک لیتر مایعات در طول تمرین مصرف کند. یعنی در واقع هر 15 دقیقه 300 سی سی مایعات بنوشد.
همچنین ورزشکاران می توانند از طریق بررسی رنگ ادرارشان میزان آب بدن خود را بررسی کنند. ادرار فردی که مایعات کافی نوشیده است لیمویی و فردی که بدنش کم آب است به رنگ تیره است.

 

 

نسیبه نیک روش- کارشناس کمیته تغذیه فدراسیون پزشکی ورزشی