به جز داشتن یک دوچرخه خوب داشتن یک HRM  را نیز  به شما توصیه می کنیم .     با داشتن یک ضربان سنج به قلب فشار نمی آید و عضلات شما نمی گیرد و می تواند وزن خود را هم کاهش دهید (چرا که یک کیلو وزن کمتر یعنی یک کیلو کمتر را به بالا کوه می کشید ) و در کل در محدوده تعین شده کمتر خسته شده و لذت بیشتری می برید .هر فرد یک حداکثر ضربان قلبی دارد که در تمرینها نباید میزان ضربان فرد از آن حد بالا برود.برای بدست آوردن حداکثر ضربان قلب از فرمول فوق استفاده کنید :

مردان :                                                              (4+ 0.11  *  وزن شخص  ) – نصف سن – 210 زنـان :                                                                    ( 0.11  *  وزن شخص  ) – نصف سن – 210

محدودهای ضربانی Heart Rate Zones :

بدن شما در مححدوده های زیر ATP آدنوزین تری فسفات را با سرعتهای مختلف به عضلات شما می رساند .محدوده 50% تا 65% :این محدوده مناسب افراد تازه کار بوده و  با قرار داشتن در این محدوده فرد خسته نمی شود و بدن برای تامین انرژی عضلات چربی می سوزاند  و بهترین محدوده برای کاهش وزن می باشد . اگر می بینید که با تمرینها سخت در ضربان بالا کاهش وزن ندارید با پائین آوردن فشار تمرین نتیجه را ببنبد . بنابراین در پیاده روی ، قدم زدن تند بهترین راه کاهش وزن است .محدوده 65% تا 80% :محدوده هوازی است و بدن شما هم چربی و هم کربو هیدرات (قند) می سوزاند و این زمانی است که بیشتر زمان دوچرخه سواری در آن قرار دارید .محدوده بالای 80% :محدوده بی هوازی است به این معنی که ریه شما قادر نیست اکسیژن کافی را به عضلات شما برساند و بدن شما در فرایند تولید انرژی اسید لاکتیک می سازد که احساس سوزس در عضلات را به فرد می دهدو بیش از چند دقیقه نمی توان در آن وضیعت دوام بیاورید چرا که عضلات شما پر از اسید لاکتیک شده و ناگهان عضلات شما می گیرد . البته با تمرین می توان میزان تحمل بدن را به این سیستم بالا برد و فرد می تواند در مسابقات بهتر دوام بیاورد با توجه به اینکه استرس مسابقه یا سر پائینی به خودی خود ضربان را بالا می برد .

ضربان سنجها دارای مدلهای مختلفی است . در ظاهر یک ساعت مچی است که برخی از آنها از همان مچ دست ضربان را می گیرد ولی برای دقیق تر بودن یک فرستنده به سینه بسته می شود که هم دقیق تر است و هم می توان ساعت مچی را به فرمان ببندید تا جلو چشمتان باشد و  کنترل بهتری را داشته باشید . این ضربان سنجها قابلیت ثبت حداکثر و میانگین ضربان و کالری مصرف شده  یک برنامه تمرینی را دارند و برخی هم ارتفاع سنج یا دور پا را هم دارند که بسته به امکانات فوق از 4 کاره گرفته و تا 16 کاره و بیشتر ، را دارا می باشد . این کارائی ها سبب تغییر قیمت می شود . مدلها مشهور آن polar  یا sigma$sport می باشد.البته مدلهای چینی و تایوانی هم هستند که قیمت پائین تری دارند .

منبع: www.abharbik.blogfa.com