◄اولین دوره مسابقه دوچرخه سواری حرفه ای در بخش جاده در 1927 در “نوربورگرینگ” (Nürburgring) آلمان رخ داد که “آلفردوبیندا( Alfredo Binda)” از ایتالیا برنده نهایی آن مسابقه تاریخی گردید.

◄بلژیک با 17 دوچرخه سوار مختلف صاحب 25 پیروزی در رده ی ملی است این رکورد بلژیک را در رده ی نخست جای داده است. ایتالیا با 19پیروزی ، فرانسه با 8، هلند 7 و اسپانیا با 5 پیروزی، در رده های دوم تا پنجم قرار گرفته ا ند .

◄فقط 5 دوچرخه سوار با موفقیت از عنوان قهرمانی خود دفاع کرده اند ( سه بلژیکی و دو ایتالیایی ) (ژرژ رونسه) ” George Ronsse ” بلژیکی (9-1928) ، (ریک فان اشتین برگن) “Rik van steen Bergen” بلژیکی(7-1957) ، (ریک فان لوی “Rik van Looy”(بلژیکی)(61-1960)، (جیانی بوگنو) ایتالیایی Gianni Bugno” “(92-1991) و (پائولو بتینی) ایتالیایی “Paolo Betini” (7-2006) . با این تفاصیل آیا “سور هوشود” نروژی به عنوان نفر ششم در این لیست جای خواهد گرفت ؟

◄فاتحین سه باره مسابقه جاده قهرمانی

جهان “آلفردوبیندا” (ایتالیا) “ادی مرکس” (بلژیک( “ریک فان اشتین برگن” (بلژیک) “ریک فان لوی” (بلژیک) “اسکار فری را” (اسپانیا)

◄فاتحین دوباره مسابقه جاده قهرمانی جهان

“ژرژ رونسه” (بلژیک) “بریک شوتد”(بلژیک)،” ریک فان لوی” (بلژیک)، “فردی مارتنز” (بلژیک)،”گرگ لموند”(آمریکا)، “جیانی بوگنو” (ایتالیا)، “پائولو بتینی” (ایتالیا)

◄بیشترین مدالها

◄ دوازده دوچرخه سوار تا کنون موفق به کسب عنوان قهرمانی جهان در کشور خود به عنوان میزبان شده اند . آخرین آنها( لساندورو بالان)” Lessandro Ballan” ایتالیایی بوده است که مدال طلا را در سال 2008 در (وارسه) “VARESE ” برگردن آویخت.

◄(آبراهام اولانو) “Abraham Olano” اسپانیایی تنها دوچرخه سواری است که مدال طلا را هم در جاده (در Duitama کلمبیا به سال 1995) و هم که تایم تریل (والکن برگ Valkenberg 1998) کسب کرده است .

◄(ریموند پولیدور) “Raymond Poulidor ” فرانسوی رکورد دار حضور در رقابتها ی جاده قهرمانی جهان
است او 18 بار در این مسابقه شرکت کرده و حاصل آن سه برنز و یک نقره بوده است .

◄سریعترین میانگین سرعت در (زولدر)” Zolder” بلژیک و در سال 2002 با میانگین 538/46 کیلومتر بر ساعت ثبت شده است.

◄آهسته ترین میانگین سرعت در اولین دوره مسابقه در “نوربورگرینگ” آلمان با میانگین 545/27 کیلومتر بر ساعت ثبت شده است.

طولانی ترین مسیر مسابقه “کپنهاگ” دانمارک به طول 5/297کیلومتربه سال 1931 در نظر گرفته شده بود.

◄کوتاهترین مسیر مسابقه باز هم در “کپنهاگ” دانمارک به طول 172 کیلومتر و به سال 1937 در نظر گرفته شده بود.

◄بزرگترین گروهی که برای پیروزی اسپرینت کرده اند در “لیسبون” پرتقال و در سال 2001 اتفاق افتاده که طی آن 46 دوچرخه سوار برای قهرمانی اسپرینت کرده اند .

◄بیشترین فاصله زمانی بین برندگان مدال طلا و نقره با 19 ثانیه و 43 صدم ثانیه در 1928 حین برگزاری مسابقه در “بوداپست” مجارستان رقم خورده است.

◄برندگان مدالها به تفکیک کشور ها ( ده کشور برتر )در رده های یازدهم ، دوازدهم ، و سیزدهم لاتویا ، نروژ ، انگلستان با یک مدال طلا قرار دارند ودانمارک چهاردهم است . دانمارک به عنوان میزبان مسابقه تا کنون هیچ قهرمانی را معرفی نکرده ولیکن دوچرخه سواران دانمارکی سه نقره و دو مدال برتر در طول ادوار این مسابقه کسب کرده اند.

(ماتی برشل) “Matti Breschel ” در سال 2010 مدال نقره و در 2008 مدال برنز را برای کشورش به ارمغان آورده است .

◄مسابقه جاده قهرمانی جهان از 1927 به طور مرتب و سالانه برگزار می شود فقط هفت دوره مسابقه در خلال جنگهای جهانی دوم از 1939-1945 برگزار نشده اند .

برگرفته از سایت رسمی مسابقه
http://www.copenhagen2011.dk
ترجمه: علی اکبر عبدل زاده